Ljubljanska cesta 2
6230 Postojna
V ponedeljek, 2. decembra 2024, je Narodna galerija v Ljubljani gostila dogodek Lahko si navdih!, ki je zaznamoval novo poglavje v zgodbi priznanj Andragoškega centra Slovenije (ACS). V okviru projekta Ozaveščanje za vseživljenjsko učenje in spremljajoče kampanje Lahko.si je bil predstavljen prenovljen koncept priznanj ACS, ki so že od leta 1997 simbol izjemnih dosežkov in predanosti vseživljenjskemu učenju.
Z dogodkom je bil odprt razpis za priznanja ACS 2025, kjer lahko vsak prijavi navdihujočo zgodbo posameznika ali ustanove, ki s svojo predanostjo, inovativnostjo in pogumom na področju vseživljenjskega učenja premika meje, spodbuja, opogumlja in pušča trajen pečat.
Razpis je odprt do 20. januarja 2025. Prijavite navdihujoče zgodbe!
Za kulturni uvod v praznični december je poskrbel edinstven preplet glasbe, plesa in zgodb. Del dogodka smo bili tudi predstavniki Primorsko-notranjske regiji, člani komisije regijske komisije za priznanja ACS in Ljudske univerze Postojna, ki je regijski koordinator projekta Ozaveščanje za vseživljenjsko učenje.
Priznanja ACS so že od leta 1997 simbol priznanja tistim, ki z zgledi navdušujejo in opogumljajo. Podeljenih je bilo že skoraj 250 priznanj. S promocijo vseživljenjskega učenja želijo na Andragoškem centru Slovenije spodbuditi posameznike vseh starosti, da se pogumno podajo na pot raziskovanja novih znanj in veščin. Njihov cilj je okrepiti zavedanje, da je učenje ključ do osebne rasti, povezovanja skupnosti in ustvarjanja boljšega sveta za vse.
Dr. Nataša Potočnik, direktorica ACS, je ob tej priložnosti poudarila: »Priznanja ACS so neprecenljivo orodje za spodbujanje vključevanja, izboljšanje dostopa do izobraževanja ter krepitev vrednot učenja kot temeljne pravice vsakega posameznika. Z njimi ACS uresničuje svojo vizijo bolj izobražene, vključujoče in trajnostno naravnane družbe. Prenova priznanj odraža našo predanost širjenju kulture vseživljenjskega učenja ter osvetljevanju zgodb, ki navdihujejo.«
Posebej ponosni smo na izid natečaja za skulpturo, ki se bo podeljevala nagrajencem v prihodnjih letih, saj je bil za zmagovalca izbran Francoz, stanujoč v naših krajih, Guillaume Froger, kipar Zmajevega ateljeja iz Stran pod Nanosom.
Andragoški center Slovenije želi z dogodkom širši javnosti približati vrednote učenja in poudariti pomen prenašanja znanja na druge. Priznanja ACS so odraz družbenih sprememb, ki izpostavljajo moč notranje motivacije in pomen dostopnosti znanja vsem generacijam.
Avtor fotografij: Rok Mlinar
Projekt vodi Andragoški center Slovenije, sofinancirata ga Republika Slovenija in Evropska unija iz Evropskega socialnega sklada plus (ESS+).