Ljubljanska cesta 2
6230 Postojna
Žanovo življenje je pretresla diagnoza možganskega tumorja v najstniških letih. Po zahtevni operaciji, obsevanju in kemoterapiji se je moral soočiti z resnimi telesnimi, čustvenimi in socialnimi izzivi – od izgube motorike in govora do osamljenosti in prekinitve šolanja. Kljub težki poti pa Žan ni obupal. Vključil se je v program PUM-O, kjer je ob podpori mentorjev korak za korakom izboljševal svoje telesne sposobnosti, obnovil govor in ponovno pridobil samozavest.
Naučil se je socialnih veščin, premagal občutke negotovosti in zgradil novo podobo o sebi. S svojo predanostjo učenju je prestopil meje preteklosti: iz gozdarske šole, ki je ni mogel zaključiti zaradi bolezni, se je preusmeril na šolanje za računalniškega tehnika, kjer mu do zaključka izobraževanja manjka le še nekaj izpitov. Za samostojnost si prizadeva tudi z opravljanjem vozniškega izpita. Njegovo okrevanje ni ostalo le osebna zmaga – Žan s svojo zgodbo navdihuje druge, prispeva k širjenju pomena vseživljenjskega učenja in ranljivim skupinam aktivno pomaga pri vključevanju v družbo.
Katera prelomnica v življenju vas je najbolj oblikovala?
Že od malega sem bil zelo aktiven, ukvarjal sem se z različnimi športi, igral na instrumente in se zelo rad družil. Ko me je bolezen ustavila, sem se moral odločiti: obupati ali poiskati nove poti. Odločil sem se, da grem naprej in najdem stvari, ki me zanimajo – tako sem našel računalništvo in digitalni svet.
Kaj vas danes najbolj zanima in čemu se najraje posvečate?
Najraje se poglobim v digitalne vsebine, računalništvo in grafično oblikovanje. Veseli me delo z računalniki, ustvarjanje z digitalnimi orodji in raziskovanje novih možnosti. Rad pa tudi spremljam nogomet in raziskujem svet tehnologije.
Katera znanja danes najbolj potrebujemo?
Zame so ključna znanja tista, ki ti pomagajo praktično preživeti – pranje, kuhanje in gospodinjske veščine. Poleg tega pa še znanje angleščine, saj ti vedno pride prav, in digitalne spretnosti, ker gre svet v to smer.
Kaj za vas pomeni delo v skupnosti?
Skupnost mi pomeni zelo veliko. Družina mi je dala osnovo za preživetje, prijatelji socializacijo, šolska skupnost pa znanje in nove izkušnje. Skupnosti dam, kar lahko – svoje znanje, izkušnje in pomoč.
Kaj je za vas sreča?
Zame je sreča, da se zjutraj zbudim v nov dan in novo priložnost. Saj nikoli ne veš kdaj zadnjič zaspiš.
Kaj je za vas darilo?
Darilo je lahko vse – materialna stvar, lepa beseda, dejanje ali spodbuda. Zame sta največ vredna pozornost in namen, ki stojita za darilom.
Kaj je pomembnejše od denarja?
Zdravje. Denar pride in gre, zdravje pa je tisto, kar šteje.
Žanova pot dokazuje, da znanje, vztrajnost in pogum lahko premagajo še tako visoke ovire. Iz obdobja bolezni in negotovosti je utrl novo pot, svojo izkušnjo pa deli z drugimi ter širi zavedanje o pomenu učenja, solidarnosti in osebne rasti. Njegova prizadevanja na področju digitalnih veščin, podpora ranljivim skupinam in dejavno sodelovanje v izobraževalnih programih so pomemben prispevek k bolj vključujoči in povezani skupnosti. Žan s svojo zgodbo daje glas tistim, ki se pogosto znajdejo v tišini – in nas opominja, da je pot naprej vedno mogoča, če jo gradiš z znanjem, srčnostjo in vztrajnostjo.