Ljubljanska cesta 2
6230 Postojna
V petek, 7. marca 2025, so se slušatelji in slušateljice študijskega krožka Skriti biseri Slovenije z vlakom podali na strokovno ekskurzijo v slikoviti Štanjel. Poudarek ekskurzije je bil na odkrivanju bisera Krasa in arhitekta Maksa Fabianija (1865–1962), ki je Štanjelu in bližnjemu Kobdilju vtisnil neprecenljiv pečat.
Pogled na Štanjel z železniške postaje je edinstven. Po dolgoletnem prenavljanju štanjelskega gradu in prizadevanjih domačinov, ki si počasi vračajo v kraj, je zaživel Muzej Grad Štanjel. V mogočnem gradu, ki že stoletja objema slikovito kraško vasico, smo skozi interaktivno razstavo spoznavali kulturno in naravno bogastvo Krasa ter se s svojimi čuti dotaknili njegovih številnih posebnosti.
Sledil je sprehod po skritih in zavitih uličicah Štanjela, kjer prav vsaka hiša, četudi razpadajoča, pripoveduje zgodbe Kraševcev. V kraški hiši pa nam je domačinka Vlasta predstavila še bivalno kulturo nekoč.
Ogledali smo si tudi najbolj znano Fabianijevo zapuščino v Štanjelu – Ferrarijev vrt, ki je nastal kot dopolnitev t. i. Vile Ferrari – niza stavb na nekdanjem vzhodnem štanjelskem obzidju, ki jih je arhitekt preuredil za nečaka Enrica Ferrarija in njegovo družino.
Tako je Štanjel s posegom dobil povsem nove vsebine, ne da bi bila pri tem okrnjena njegova temeljna identiteta.
Podoben spoj tradicionalnega in modernega, funkcionalnega in vizualnega je Fabiani mojstrsko izpeljal tudi pri oblikovanju vrta. Po ogledu vrta smo pot nadaljevali po Fabianijevi poti do bližnje cerkvice sv. Gregorja, ki stoji na nekoliko višji vzpetini nad Kobdiljem.
Ob zaključku poti smo se ustavili še na vojaškem pokopališču, ki sodi med večja vojaška pokopališča zalednega značaja.
Alenka Veber, mentorica ŠK Skriti biseri Slovenije